Polska, nasza ojczyzna. Rozmawiamy na temat naszej ojczyzny, położenia, języka, godła i barw narodowych. Uczymy się wierszyka W. Bełzy pt,, Kto ty jesteś? Polak mały!”. Malujemy flagę, godło i inne elementy, charakterystyczne dla naszego kraju.
Hallowen. Wyjaśniamy sobie czym jest Hallowen, a czym Święto Zmarłych. Rozmawiamy o tym, jak czcimy jedno, a jak drugie święto. Robimy hallowenowe nietoperze i maski dyni.
Jesienne prace w ogrodzie. Zastanawiamy się jakie prace wykonujemy jesienią w ogrodzie. Omawiamy jesienną pogodę i skarby, jakie niesie ze sobą ta pora roku. Rysujemy jesienne prace w ogrodzie i robimy stworki z szyszek, kasztanów i liści.
Jesienne zmiany w przyrodzie. Rozmawiamy o drzewach liściastych i iglastych. Kolorujemy szablon drzewa , wyklejamy go wacikami i malujemy farbami. Wycinamy i kolorujemy jesienne liście.
Zwierzęta wokół nas. Opowiadamy o zwierzętach, które żyją w pobliżu nas: w lesie, na łące, w gospodarstwie i w domu. Naśladujemy odgłosy znanych zwierząt. Malujemy jeżyki, wyklejamy je kminkiem i suchymi liśćmi. Rysujemy też nasze ulubione zwierzątko domowe.
Pożegnanie lata i powitanie jesieni. Rozmawiamy o minionym lecie i nadchodzącej jesieni, szukamy zalet obydwu pór roku. Malujemy ostatnie letnie pejzaże. Robimy słoneczniki, aby przypominały nam o lecie.
Przestrzegamy zasad bezpieczeństwa. Przypominamy zasady bezpiecznego poruszania się pieszych, bezpieczeństwa w szkole i na świetlicy. Malujemy znaki drogowe, które powinni znać piesi. Wymyślamy też własny znak drogowy.
Wakacyjne wspomnienia. Wspominamy nasze letnie przygody, opowiadamy o wakacyjnych pamiątkach i zastanawiamy się jak przetrwać cały rok szkolny w pogodnym nastroju.
Poznajemy prawa i obowiązki uczestnika świetlicy szkolnej. Tworzymy regulamin, analizujemy cele, zadania i harmonogram działania naszej świetlicy.
Poznajmy się. Poznajemy nowych członków świetlicy, a bawiąc się w kółeczku próbujemy zapamiętać imiona wszystkich dzieci. Robimy też świetlicowe słoneczko, na którego promieniach widnieją imiona dzieci.
NASZA PLANETA ZIEMIA. Poznajemy budowę naszej planety i rozmawiamy o tym, co ją niszczy. Zastanawiamy się również jak możemy pomóc Ziemi. Przedstawiamy różne wizje tej planety za pomocą rysunku.
TYDZIEŃ W KOLORACH TĘCZY. Rozmawiamy na temat znaczenia koloru w naszym życiu, rozróżniamy barwy ciepłe i zimne. Przedstawiamy świat w kolorach tęczy, pokrywając kartkę kolorowymi kredkami i wyklejając na niej barwne elementy piankowe.
KTO O PISANKACH PAMIĘTA, TEN MA WESOŁE ŚWIĘTA. Z okazji nadchodzących świąt robimy kurczaki, kaczuszki, zające i malujemy pisanki.
ZAPACH PRZEDWIOŚNIA. Obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie i odzwierciedlamy je podczas zajęć plastycznych. Malujemy farbami wiosnę, robimy ptaszki, żabki i drzewka z papieru kolorowego. Kolorujemy i wycinamy wiosenne kwiaty oraz ptaki powracające z ciepłych krajów.
KOBIETKI MAŁE I DUŻE. Rozmawiamy o rolach i pracy kobiet. Chłopcy robią kwiatki dla dziewczynek, a dziewczynki koszule z krawatami, żeby im też było miło.
MOJE HOBBY. Dzieci przedstawiają w formie prezentacji swoje zainteresowania. Każde z nich ma jakieś swoje hobby, którym dzieliło się ze wszystkimi. Interesują się wieloma rzeczami, takimi jak: moda, malarstwo, projektowanie ubrań dla lalek, zbieranie koralików, kryształków i maskotek. Niektóre z nich robią gry planszowe czy biżuterię, a inne układają puzle i lubią pociągi.
ZAWODY ZNANE I NIEZNANE. Z okazji WALENTYNEK robimy serduszka origami. Rozmawiamy o swoich przyjaciołach i przedstawiamy za pomocą rysunku wspólne chwile z przyjacielem. Organizujemy również zabawy w grupie przyjaciół świetlicowych.
WALENTYNKI – RADOŚCI I SMUTKI DOBRYCH PRZYJACIÓŁ. Z okazji WALENTYNEK robimy serduszka origami. Rozmawiamy o swoich przyjaciołach i przedstawiamy za pomocą rysunku wspólne chwile z przyjacielem. Organizujemy również zabawy w grupie przyjaciół świetlicowych.
ZIMA, ZIMA. Przedstawiamy za pomocą ilustracji, w jaki sposób zwierzęta próbują przetrwać zimę. Obrazujemy nasze zimowe zabawy na śniegu. Z okazji nadchodzącego DNIA BABCI I DZIADKA robimy kolorowe kwiatuszki i słoneczka dla naszych bliskich. Za pomocą dramy przedstawiamy sytuacje, w których pomagamy naszym babciom i dziadkom.
NOWY ROK – NOWE POSTANOWIENIA. Pracujemy nad naszymi noworocznymi postanowieniami. Staramy się grzecznie zachowywać i sprawdzamy pod jakim słoneczkiem widnieje nasze nazwisko w danym dniu. Rysujemy sylwestrowe fajerwerki, wykonujemy maski karnawałowe. Robimy też prace pt,,Bal karnawałowy”, która polega na rysowaniu kredkami świecowymi, malowaniu farbą, a następnie zdrapywaniu patyczkiem, co daje ciekawe efekty.
PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT. Wycinamy śnieżynki, robimy choinki, aniołki i ozdoby na naszą świetlicową choinkę. Uczymy się również robić gwiazdy (origami).
OTRZYMUJEMY I DAJEMY PREZENTY. Razem z dziećmi piszemy listy do Świętego Mikołaja, robimy i adresujemy koperty. Kolorujemy szablony z portretem Mikołaja, wyklejamy brodę i wąsy bibułą, watą, styropianem i włóczką. Uczymy się również pakować prezenty.
MOJA RODZINA. Opowiadamy o swoich najbliższych i zastanawiamy się dlaczego rodzina jest dla nas tak ważna. Rysujemy drzewo genealogiczne.
ŚWIETLICOWE PRZYJAŹNIE. Rozmawiamy na temat roli przyjaźni w naszym życiu. Wycinamy serduszka z imionami dzieci uczęszczających na świetlicę. Na odwrocie wpisujemy cechy, za które lubimy wylosowaną osobę. Tworzymy serce przyjaźni i wklejamy nasze małe serduszka. W ramach integracji z dziećmi robimy kolorowe zabawki ,,Trole”. Wspólnie również układamy klocki lego, tworząc wspaniałe pojazdy i budynki.
W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH. Wskazujemy zdrowe i niezdrowe produkty w naszej codziennej diecie. Tworzymy piramidy zdrowego odżywiania.
POLSKA, NASZA OJCZYZNA. Poznajemy legendy o początkach naszego państwa, oglądamy filmik o symbolice barw narodowych, malujemy flagę, mapę i godło.
HALLOWEEN. Czy warto pędzić za modą? Robimy świeczniki – duszki i duszki z gazy.
INTEGRACJA W PRACY I ZABAWIE. Spędzamy czas na wspólnej zabawie i pracy. Odrabiamy lekcje, układamy puzzle, budujemy miasto z klocków, czytamy bajki i bawimy się na dywaniku.
JESIENNE ZMIANY W PRZYRODZIE. Rozpoznajemy jesienne liście, określamy kształt i kolor, rysujemy je i wycinamy. Malujemy drzewa liściaste techniką ,,mokre w mokrym” i za pomocą pieczątek, a jesienną pogodę za pomocą rozdmuchiwania farb przez rurkę plastikową. Robimy jesienne drzewa owocowe i budujemy kasztanowe figurki: pająki, biedronki, jeżyki, bociany i ludziki.
ZWIERZĘTA WOKÓŁ NAS. Rozpoznajemy różne gatunki zwierząt, żyjących wokół nas. Malujemy je i wycinamy na naszą gazetkę.
POŻEGNANIE LATA I POWITANIE JESIENI. Żegnamy lato, robiąc kwiaty ze styropianu.
NASZA SZKOŁA. Rozmawiamy na temat naszej szkoły, jej pracowników i uczniów. Robimy świetlicowe drzewo pt: ,, ŚWIETLICOWA RODZINKA”
PRZESTRZEGAMY ZASAD BEZPIECZEŃSTWA. Poznajemy zasady bezpiecznego poruszania się na drodze i malujemy znaki drogowe. Zapoznajemy się również z zasadami bezpieczeństwa w szkole i na świetlicy.
WAKACYJNE WSPOMNIENIA. Uczniowie wspominają wakacyjne przygody i uwieczniają je w postaci prac plastycznych.