ROK 2020/2021

„Już czerwiec otwiera lata bramy, a tam czeka na nas las:
w chłodnym mroku lśnią słońca polany i strumyk na kamykach gra.
Już czeka piaszczysta plaża i morskiej wody smak.
Czekają nas dalekie drogi i bujna zieleń łąki,
po prostu – cały świat!
Tam będzie czas posłuchać, jak szumią trawy,
zobaczyć, gdzie śpi ptak.
I odkryć nieznane dotąd sprawy – milczenie stawu, zapachy ziemi,
tańczący, wolny wiatr…”
J. Hockuba

Odpoczywając i bawiąc się zwracajcie szczególną uwagę na bezpieczeństwo własne oraz innych, aby w zdrowiu i z dobrym humorem wrócić wypoczętym po wakacjach z zapałem i nowymi pomysłami, pełni energii.

Bądź bezpieczny w czasie wakacji! Wakacje to dla dzieci czas zabawy i nowych wrażeń. Korzystając z wakacyjnych przyjemności, nie zapominajmy  jednak o bezpieczeństwie własnym i bliskich. Zwracajmy uwagę na zagrożenia podczas wypoczynku, aby po powrocie do szkoły mieć tylko dobre wspomnienia. Przypomnieliśmy sobie kilka podstawowych zasad, które pozwolą nam spędzić lato bezpiecznie oraz poradzić sobie w trakcie zaistnienia nieprzewidzianych sytuacji.

Zabawy konstrukcyjne. Kształtujemy myślenie twórcze i produktywne, rozwój mowy, procesy zapamiętywania i procesy rozumowania.

Wiosenny ogród. Tulipany to kwiaty kojarzące się jednoznacznie z wiosną. Mogą mieć rozmaite kolory, a także kształty płatków. Najczęściej spotykane są czerwone i żółte, ale bywają też białe, różowe, fioletowe, a nawet niebieskie! My na świetlicy wyklejamy z plasteliny bardzo barwne tulipany, które spotykamy najczęściej w naszych ogródeczkach. 

22 marca 2021 obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa zwany też Dniem Kolorowej Skarpetki. Światowy Dzień Zespołu Downa nie bez przyczyny wyznaczono na 21 marca. Jest to początek kalendarzowej wiosny, symbolizujący narodziny nowego życia oraz narodziny ludzi niezwykłych. Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku , ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Uczniowie oraz nauczyciele założyli skarpetki nie do pary na znak solidarności z Osobami z Zespołem Downa.

21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Nareszcie po trzech miesiącach zimy, przyszła  upragniona wiosna wraz z ciepłym wiatrem, deszczem, zapachem kwiatów i budzącej się do życia przyrody. Wychowankowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Wiosnę, uczestnicząc w różnorodnych zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej, pachnącej i radosnej pory roku.

ŚNIEGI STOPNIAŁY, SŁONKO PRZYGRZEWA,

TO ZNAK, ŻE WIOSNY ŚWIAT SIĘ SPODZIEWA.

A ONA DUMNIE JUŻ KROCZY ŚCIEŻYNKĄ,

Z TRELEM SKOWRONKÓW, Z RADOSNĄ MINKĄ.

Tłusty czwartek. Zwyczaj jedzenia słodkich pączków pojawił się w Polsce około XVII wieku, ale wtedy jeszcze wyglądały nieco inaczej niż obecnie. Miały w środku ukryty orzeszek, a ten, kto trafił na taki pączek, miał cieszyć się dostatkiem, szczęściem i powodzeniem. Tradycja do dziś nakazuje, aby w tłusty czwartek zjeść choć jednego pączka. Kto tego nie zrobi, temu do końca roku nie będzie się wiodło. Na świetlicy 11 lutego lepiliśmy pączki z plasteliny, odbył się konkurs na najbardziej “apetycznego” pączka. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.  

10 marca uczniowie z klasy 3 przygotowali i przedstawili swoim kolegom i koleżankom na świetlicy, krótkie przedstawienie pt. „Kopciuszek”. W inscenizacji wykorzystano pacynki przygotowane własnoręcznie przez uczniów podczas zajęć kreatywnych prowadzonych przez panią Magdalenę Buźniak.

Walentynki. Podczas zajęć w świetlicy, dzieci wykonały walentynkowe laurki dla rodziców oraz przystroiły salę sercami z witraża.

Dzień Babci i Dziadka. Rozmawiamy o naszych kochanych dziadkach i babciach. Dzień ten jest bowiem okazją do promowania i przypomnienia wartości rodzinnych i znaczenia więzi pokoleniowych. Uczniowie postarali się, by w tym szczególnym dniu złożyć swoim babciom i dziadkom życzenia poprzez wykonanie laurek.

Zimowy przyjaciel. Robimy z papieru bałwany. Doklejamy bałwankowi szaliczek wycięty z papieru. I mamy naszego zimowego przyjaciela!

Przygotowania do świąt. Oglądamy prezentacje o symbolach Świąt Bożego Narodzenia. Wykonujemy własnoręcznie ozdoby choinkowe. Robimy kartki świąteczne. Uczymy się nowych kolęd i śpiewamy. Wspólnie ubieramy choinkę.

Kiermasz i Mikołaj dla Dzieci Fundacji. Uczniowie, którzy uczęszczają na świetlicę włączyli się w akcje Mikołaj dla Dzieci Fundacji i przygotowali paczkę dla podopiecznego Fundacji im. Adama Worwy oraz przygotowali piękne bożonarodzeniowe dekoracje na kiermasz. Serdecznie dziękujemy!

Zima, zima! Rozmawiamy jak ustrzec się przed chłodem odpowiednim ubiorem. Projektujemy szaliki, które będą niezastąpione zimą. Robimy bałwanki z waty!

Dzień Pluszowego Misia! Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka – Pluszowy Miś. Robimy pięknego misia.

Życzliwość ma wiele twarzy. Okazało się, że życzliwość ma wiele twarzy i to właśnie w swoich pracach plastycznych zilustrowały dzieci. Każda z nich jest inna, tak jak każdy z nas, ale wszystkie łączy uśmiech, serdeczność i przychylność wobec drugiej osoby.

Dzień wszystkich Świętych i święto zmarłych. Jednym z najstarszych zwyczajów i tradycji jest pamięć o tych którzy już odeszli, o zmarłych przodkach. Rozmawiamy o różnych tradycjach związanych z obchodami Dnia Zmarłych. Robimy „płomień pamięci”, który jest znakiem tego, że pamiętamy o naszych najbliższych.

Jesienni przyjaciele. Czytamy wiersze Jana Brzechwy w których występują zwierzęta. Wybór padł na rudego lisa, choć akurat wierszyk o nim jest bardzo krótki. Zobaczcie, jak powstaje nasz wyrolowany lis, czyli nowe wykorzystanie rolki po papierze toaletowym.

Jesienne skarby. Poznajemy dary jesieni. Uczymy się rozpoznawać grzyby – czy grzyb jest jadalny, czy nie. Wycinamy nóżkę grzyba i kapelusz. Rysujemy trawkę. Powstają piękne grzyby!

Dzień Spadającego Liścia. W pierwszym dniu kalendarzowej jesieni obchodzimy Dzień Spadającego Liścia. Tego dnia przygotowaliśmy różnego rodzaju zabawy ruchowe przy muzyce. Wspólnie tańcowaliśmy do piosenki „Kolorowe listki. Wykonaliśmy prace plastyczne, wykorzystując różne techniki plastyczne. Mamy piękne kolorowe liście. Było kolorowo i bardzo wesoło.

Powitanie jesieni. Rozmawiamy o nadchodzącej jesieni, o zmianach, które niesie za sobą nowa pora roku. Na podstawie zagadek poznajemy tę barwną porę roku. Robimy gazetkę odzwierciedlającą jesień. Dzieci wycinają kolorowe liście, które przypinamy na tablicy. 

Przestrzegamy zasady bezpieczeństwa. Przypominamy zasady bezpiecznego poruszania się pieszych, bezpieczeństwa w szkole i na świetlicy na podstawie opowiadania. Malujemy na dużym bristolu jezdnie i znaki drogowe, które powinni znać piesi. Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo.

15 września obchodziliśmy w naszej świetlicy Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności i wiary we własne możliwości. Obchody Dnia Kropki zostały zainspirowane powieścią Petera Reynoldsa, który napisał książkę „The Dot”. Jest to opowiadanie o kropce, która zmieniła świat małej Vashti. Dzięki kropce dziewczynka uwierzyła w siebie. Dzieci wysłuchały z uwagą, krótkiego opowiadania o małej Vashti.

Wszędzie gościły kolorowe kropy, kropki i kropeczki. Każdy mógł znaleźć atrakcję dla siebie.  Graliśmy w gry, które nawiązywały do kształtu kropki. Tworzyliśmy prace plastyczne kropkami z wykorzystaniem plasteliny. Tego dnia również dostrzegaliśmy kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu: są w kropkach biedronki, są w koronie króla, a nawet zdobią kapelusz muchomora. Bawiliśmy się też przy piosence o kropce i kolorowych kulkach. To był kreatywny dzień.

Światowy Dzień Kropki w świetlicy przygotowała pani Magdalena Buźniak.


Menu

E-Dziennik

KLIKNIJ TU ABY SIĘ ZALOGOWAĆ

Logujesz się pierwszy raz lub nie możesz się zalogować,
ZOBACZ INSTRUKCJE

Pomocna Dłoń

Opisz swój problem. Postaramy się pomóc Ci jak najszybciej. Dyskrecja zapewniona!
Wystarczy że KLIKNIESZ TUTAJ

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Ilość odwiedzin

1266904

Statystyka

DARMOWE LICZNIKI

Accessibility Toolbar