Gala Podsumowywująca Projekt Edukacyjny „Czysta Małopolska”
W dniu 13 czerwca w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Kalwarii Zebrzydowskiej odbyła się uroczysta Gala Podsumowywująca VI edycję Projektu Edukacyjnego „Czysta Małopolska” na której miało miejsce rozdanie dyplomów i nagród dla zwycięzców w konkursie plastycznym „Zdrowo jedz i ćwicz”.
Projekt był organizowany przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Laureatami etapu Wojewódzkiego z naszej szkoły zostali: Marcin Zubek z klasy IIb oraz Martyna Jagoda z klasy 7.
Przypomnijmy, że w tym konkursie w etapie szkolnym brało udział 15 prac. Wszystkie prace zostały nagrodzone a tylko 4 z nich ex aequo zajęły 1 miejsce. Prace te zostały dostarczone do Kuratorium w Nowym Targu, gdzie przeszły dalszy etap konkursu- etap rejonowy i dostały się do etapu Wojewódzkiego, gdzie zostały wyróżnione w swojej kategorii wiekowej.
Bardzo się cieszymy z sukcesów naszych uczniów i serdecznie im gratulujemy!
Koordynatorkami konkursu są p. Danuta Kostorz, p. Magdalena Buźniak oraz p. Katarzyna Łapczyńska.
p
Na zebraniu z rodzicami 29 maja uczniowie z rady wolontariatu wraz z opiekunami przygotowali przedstawienie pt. „Jak Sokersi zawody wygrali”. Gościliśmy w szkole przedstawicieli fundacji oraz panią Edydę Podczerwińską- mamę Asi.
Celem przedstawienia było zachęcić wszystkich do ruchu i zdrowego odżywiania. Po przedstawieniu Rada Rodziców zaprosiła na degustację świeżo wyciśniętych soków. W trakcie degustacji odbyła się zbiórka na rzecz Asi.
Serdeczne podziękowania składamy panią: Magdalenie Rychtarczyk, Marii Komperdzie, Monice Kalacie, Ewie Lubińskiej oraz Barbarze Panek za przygotowanie soków.
Podczas tych akcji zebraliśmy 1.852,44 zł i 2 euro.
Dziękujemy wszystkim za pomoc i okazane serce.
p
Podsumowanie programów profilaktycznych
W poniedziałek 18 marca w naszej szkole odbył się apel, na którym zostały podsumowane programy profilaktyczne realizowane pod czujnym okiem wychowawców przez wybrane klasy.
Niektórzy uczniowie zajęli się edukacją antynikotynową, a na lekcjach dowiedzieli się, jak bardzo szkodliwe jest palenie. Nauczyli się także postaw asertywnych, które pomogą powiedzieć NIE nałogom. Efekty tej pracy zostały przedstawione w formie prezentacji multimedialnej o szkodliwości palenia, humorystycznej scenki zatytułowanej „Pokuszenie”, a także poprzez taniec pt.: „Historia pewnej miłości”. Układ ten zobrazował, jak łatwo wpaść w sidła nałogu, ale pokazał również siłę rodzicielskiej miłości i determinacji.
Pozostałe klasy biorące udział w programach profilaktycznych uzupełniały wiedzę na temat zdrowego stylu życia, opartego na racjonalnym odżywianiu się i aktywności fizycznej. Podczas apelu nasi wychowankowie zaprezentowali liczne rymowanki i następujące piosenki: Każdy może być zdrowy, Piosenka o straconym czasie, Piosenka o niezdrowym jedzeniu, Tańcz, tańcz, tańcz, Alfabet warzywno-owocowy, Zdrowy rap i Gimnastyka. Te zabawne, ale pouczające utwory wzbogacono oryginalnymi układami choreograficznymi. Wszystko po to, by podkreślić, że warto wyjść na podwórko i docenić, ile radości można czerpać ze wspólnej zabawy.
Na zakończenie, aby słowa wcielić w czyn, wszyscy poderwali się do wspólnej zumby pod czujnym okiem pani instruktor – Doroty Jankiewicz.
Serdecznie dziękujemy oddziałom przedszkolnym, klasom: 2b, 3, 4, 5, 6a, 6b oraz uczniom, którzy włączyli się w śpiew, wychowawcom: p. Danucie Michniak, p. Joannie Hosanie, p. Sylwii Sąder, p. Bogumile Długopolskiej oraz nauczycielom: p. Beacie Bełtowskiej, p. Joannie Michniak, p. Karolinie Walkosz-Pająk i Mirosławie Andrzejczuk.
Koordynatorami akcji były p. Danuta Kostorz, p. Katarzyna Łapczyńska i p. Magdalena Buźniak.
p
Konkurs plastyczny „Zdrowo jedz i ćwicz”
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny „Zdrowo jedz i ćwicz” w ramach VI edycji projektu „Czysta Małopolska” organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Konkurs skierowany był do całej społeczności szkoły. Dzieci miały za zadanie zrobić plakat dotyczący zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Dostarczono 15 prac. W etapie szkolnym wybrano 4 prace, które zajęły ex aequo 1 miejsce. Są to prace: Amelii Goglewskiej, Michała Buźniaka, Marcina Zubka oraz Martyny Jagody. Prace tych dzieci przeszły do dalszego etapu rejonowego, gdzie komisja rejonowa wyłoni 3 najlepsze prace z każdej kategorii (przedszkolna, klasy I-IV oraz klasy V-VIII). Wyłonione dzieci przedszkolne i uczniowie uzyskają miano finalisty. Prace te w terminie do 15 marca 2019r. komisja rejonowa przekaże do komisji wojewódzkiej, gdzie do 31 maja 2019r. zostaną ogłoszone wyniki 3 laureatów z każdej kategorii.
Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy. Każdy uczestnik konkursu otrzymała dyplom oraz małą nagrodę rzeczową. Trzymamy mocno kciuki za naszych 4 zwycięzców a wszystkich uczniów i rodziców zapraszamy do obejrzenia wystawy z pracami, która znajduje się przy sekretariacie szkoły.
Koordynatorkami konkursu są p. Danuta Kostorz, p. Magdalena Buźniak oraz p. Katarzyna Łapczyńska
p
Kampania 19 dni przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży dla rodziców
W dniu 31 stycznia w naszej szkole odbyło się zebranie z rodzicami, którego tematem była przemoc cielesna w ramach Kampanii 19 dni przeciwdziałania przemocy wobec dzieci i młodzieży. Rodzice mieli możliwość wysłuchania piosenek: „Prawa dziecka”, „Nie pij tato”, czy „Obudźmy nadzieję”.
Uczniowie recytowali wiersze, a uczennice z klasy II b zaprezentowały taniec, który obrazował uczucia dziecka odepchniętego i poniżanego przez rodzinę oraz rówieśników. Następnie rodzice oglądnęli scenki pt. „Niekochane dziecko”, oraz filmy i spoty związane z przemocą m.in. „A co słychać u Ciebie za ścianą”, „Zamiast klapsa” oraz posłuchali wypowiedzi dzieci, które same doświadczyły przemocy, aby w razie potrzeby wiedzieć jak sobie z tym problemem poradzić i gdzie szukać pomocy. Na korytarzu przy wejściu na salę gimnastyczną gdzie odbywało się spotkanie były powieszone plakaty związane z fizyczną przemocą wykonane przez uczniów naszej szkoły.Na końcu zebrania pani pedagog przedstawiła rodzicom statystyki przemocy w naszym kraju,aby uświadomić zgromadzonym gościom jak ważny i niebezpieczny jest to problem w dzisiejszych czasach. Pani pedagog zaapelowała do rodziców aby mieli odwagę zareagować na krzywdę i cierpienie dzieci zanim będzie za późno. Poinformowała rodziców, że jeśli mają lub zauważą jakiś problem, aby nie bali się szukać pomocy u wychowawcy, pedagoga lub w innych instytucjach m.in. niebieska linia.
Koordynatorami kampanii w szkole były: p.Danuta Kostorz, p. Katarzyna Łapczyńska oraz p. Magdalena Buźniak. Dziękujemy p. Agnieszce Brynkus oraz p. Karolinie Walkosz-Pająk oraz Mirosławie Andrzejczuk za pomoc w przygotowaniu spotkania.
p
„Zdrowy styl życia”
W naszej szkole 8 i 10 stycznia 2019r. dla klas O – VIII odbyły się spotkania z pedagogiem i pielęgniarką szkolną na temat: „Zdrowy styl życia”. Przeprowadzone zostały z uczniami pogadanki na podstawie prezentacji.
Celem tych zajęć była:
- promocja zdrowego stylu życia
- trwała zmiana stylu życia
- trwała zmiana nawyków żywieniowych
- zwiększenie zainteresowania dzieci i młodzieży aktywnością fizyczną podczas każdego dnia
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Zagadnienia te będą jeszcze realizowane podczas godzin z wychowawcą.