2017–2018

Warsztaty Profilaktyczne

18 czerwca 2018 r.  w ramach Programu Profilaktyki Uzależnień w Gminie Nowy Targ, odbyły się w szkole Warsztaty Profilaktyczne pt. „Bezpieczne wakacje w kontekście zagrożeń internetowych i używek (dopalaczy)”. 

Zajęcia, w których wzięli udział uczniowie klas IV-VI, poprowadziła pani Beata Wania – pedagog, psycholog, psychoterapeuta. Dzieci, pracując w grupach, rozważały problemy, które dotknęły bohaterów wcześniej obejrzanych filmów. Dyskutowano na temat korzyści i zagrożeń jakie niesie Internet oraz szukano alternatywnych pomysłów na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Ponadto szóstoklasistom został naświetlony problem używek, w szczególności dopalaczy.

Dyskusje uświadomiły uczniom, jaką postawę powinni przyjąć w momencie zagrożenia.

p

Pogadanki profilaktyczne dla uczniów

W dniach 23.03.2018 oraz 10.04.2018 w naszej szkole odbyła się pogadanka profilaktyczna dla uczniów klas II-VII, którą przeprowadził  funkcjonariusz z Powiatowej  Policji w Nowym Targu.

Tematy  jakie poruszył  nasz gość na spotkaniu z uczniami klas II i III to „bezpieczeństwo na drodze, w domu, w szkole i w sieci” a w  klasach IV-VI  na temat zagrożeń w sieci.  Przypomniał uczniom podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Opowiedział o zagrożeniach czyhających w sieci, o tym, jak się przed nimi bronić oraz gdzie szukać pomocy. Natomiast młodzieży klasy VII przybliżył tematykę związaną z odpowiedzialnością karną nieletnich. Policjant uświadomił młodzieży o grożących im niebezpieczeństwach i pouczył o odpowiedzialności karnej. Na koniec zwrócił uwagę na zjawisko cyberprzemocy i nakłaniał do rozważnego zamieszczania wszelkich informacji i fotografii na portalach internetowych. 

Mamy nadzieję, że dzięki temu spotkaniu, uczniowie naszej szkoły będą odpowiedzialnie korzystać z  internetu oraz dbać o swoje bezpieczeństwo w szkole, w domu i na drodze.

p

Podsumowanie programów profilaktycznych

21 marca w naszej szkole odbył się wiosenny apel, na którym podsumowaliśmy programy profilaktyczne. W ramach profilaktyki wybrane klasy wraz z wychowawcami realizowały programy edukacji antynikotynowej, których celem było zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia, kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i bliskich oraz kształtowanie postaw asertywnych.

Dzieci z oddziałów przedszkolnych zaprezentowały teatrzyk kukiełkowy pt.”Czyste powietrze”, a młodzież z klasy VI pantomimę i tym samym zwrócili uwagę na szkodliwość palenia papierosów. Do zdrowego stylu życia zachęcali uczniowie klas Ib, wykonując piosenkę pt. „Niezdrowe jedzenie”, klas III, prezentując inscenizację wiersza „Na straganie” i  piosenkę pt. „Recepta na długie życie”, uczniowie klasy IV, prowadząc wspólną gimnastykę i uczniowie klas V poprzez piosenki „Witaminki, witaminki” oraz „Mydło”.

Apel zakończyli uczniowie klas V wierszem „Idzie wiosna” i piosenką „Wiosna, wiosna”.

p

„Bezpieczeństwo na drodze” – spotkanie z policją

W dniu 08.03.2018 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Policji Powiatowej w Nowym Targu. W spotkaniu wzięły udział oddziały przedszkolne oraz klasy pierwsze. Tematem spotkania było „Bezpieczeństwo na drodze”.

Panowie policjanci przypomnieli zasady poruszania się po ulicy i chodniku. Przedstawili zagrożenia jakie niosą ze sobą nieuwaga i niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Zwrócili szczególną uwagę na wypadki z udziałem dzieci. Omówili dokładnie te zagrożenia, które stwarzają sami uczniowie będąc, jako piesi, uczestnikami ruchu drogowego.

W czasie spotkania policjanci podkreślali, jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Poruszyli również kwestię dotyczącą zachowania się dzieci w przypadku spotkania z nieznajomym oraz  zachowania w stosunku do innych, np. kolegi, koleżanki, czy zwierząt. Dzieci uważnie słuchały gości i zadawały pytania. Oprócz przekazanej wiedzy teoretycznej mogły zaprezentować prawidłowe przejście przez pasy, przymierzyć czapkę policyjną i założyć kajdanki.

To była bardzo ważna lekcja dla naszych dzieci.

p

Spektakl profilaktyczny „Wspomnienia narkomanki”

„Wspomnienia narkomanki” to spektakl profilaktyczny realizowany przez Teatr Lektur Szkolnych działający przy Agencji Artystycznej „Joanna” w Kielcach. Scenariusz przedstawienia oparty jest na książce Barbary Rosiek „Pamiętnik narkomanki”. Historia nastoletniej dziewczyny, która wpadła w sidła uzależnienia, od trzech dekad wzbudza w czytelnikach wiele emocji.

Podobne odczucia mieli uczniowie klasy VI, VII i klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu, którzy 6 lutego obejrzeli spektakl w reżyserii Marka Tercza. Autobiograficzna opowieść Basi, uzupełniona i uaktualniona o problem dopalaczy, jest przede wszystkim przestrogą przed zgubnym wpływem narkomanii i wpisuje się w  Gminnym Program Profilaktyki Uzależnień.

p

Szkoła wolna od uzależnień „Złe wpływy”

Warsztaty profilaktyczno–muzyczne z Grzegorzem Stępniem w  Szkole Podstawowej  w  Ludźmierzu. Czy w dobie internetu, mediów społecznościowych i youtuberów dorosły mężczyzna może mówić o nałogach tak, by zaciekawić młodzież? Czy czterdziestoletni ojciec rodziny potrafi zainteresować przeciętnego nastolatka swoimi przemyśleniami na temat życia?  Okazuje się, że tak. Pod warunkiem, że tym kimś jest Grzegorz Stępień – muzyk, basista, poeta, czynny członek Oddziału Zamkniętego.

2 lutego 2018r. w Szkole Podstawowej w Ludźmierzu, w ramach Programu Profilaktyki Uzależnień w Gminie Nowy Targ, odbyły się warsztaty profilaktyczno–muzyczne. Wzięli w nich udział uczniowie klas szóstych, siódmych i gimnazjalnych szkół podstawowych z Ludźmierza i Krauszowa. Zajęcia finansowane przez Urząd Gminy Nowy Targ miały na celu przeciwdziałanie uzależnieniom, a także propagowanie zdrowego stylu życia, kształtowanie właściwego stosunku do otaczającego świata oraz określenie systemu wartości w modelowaniu osobowości uczestników programu.

Półtoragodzinne spotkanie przebiegło pod znakiem dobrej muzyki i trafnych przemyśleń mądrego człowieka. Przywoływane przez Ornetta (pseudonim artystyczny G. Stępnia) historie znanych muzyków, którzy wpadli w sidła alkoholu, używek uświadomiły młodzież, że to droga donikąd, że „napiętnowany marzeniami cudny świat” (por. „Ten Wasz świat” – OZ) może w jednej chwili przestać istnieć. Jak zauważył Stępień, nie tylko narkotyki usidlają. Coraz większym problemem staje się uzależnienie od internetu, telefonu, a także leków. Młodzież staje się „produktem nowej wizji” (por. „Twarzą w twarz” – Ornette), gdzie kult piękna przegrywa z tym, co naprawdę wartościowe. W jaki więc sposób młodzi mają „wygrać życia garść” (j.w.)?  Gdzie tkwi tajemnica szczęścia? Okazuje się, że to marzenia mogą się pomóc w ukształtowaniu młodego, wartościowego człowieka. Marzenia oraz talenty, które należy pielęgnować. Marzenia, talenty, miłość… Dróg jest wiele, trzeba tylko znaleźć te odpowiednie.

Wykonywane przez Grzegorza Stępnia utwory, nie tylko stawały się pretekstem rozważań i ich puentą, ale uczyły także estetyki muzycznej. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich w grze na gitarze, a chętni otrzymali autografy.

 

 

 


Menu

E-Dziennik

KLIKNIJ TU ABY SIĘ ZALOGOWAĆ

Logujesz się pierwszy raz lub nie możesz się zalogować,
ZOBACZ INSTRUKCJE

Pomocna Dłoń

Opisz swój problem. Postaramy się pomóc Ci jak najszybciej. Dyskrecja zapewniona!
Wystarczy że KLIKNIESZ TUTAJ

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Ilość odwiedzin

1262123

Statystyka

DARMOWE LICZNIKI