Zerówki – październik 2020

Zabawa badawcza  z szyszkami

 „Co się stanie, kiedy włożymy szyszkę na noc do wody?” Takie pytanie usłyszały przedszkolaki. Pomysłów było wiele. Następny dzień to zweryfikował. Dzieci przychodząc do przedszkola, biegły do kącika przyrodniczego, aby sprawdzić, co stało się z szyszkami, które na noc zostawiliśmy w wodzie. Zauważyły, że szyszki zmieniły swój wygląd, zamknęły się. Przedszkolaki były bardzo ciekawe, dlaczego tak się stał? W odpowiedzi usłyszały, że szyszka ma w sobie nasiona i aby je chronić przed wodą (np. deszczem) zamyka się. „Co się stanie, kiedy wyjmiemy szyszki z wody i położymy je w ciepłym i suchym miejscu?” To pytanie także zostało zadane dzieciom. Po kilku dniach przedszkolaki  zaobserwowały, że szyszki są znowu otwarte, a dzieję się to po to, aby nasionka z pomocą wiatru mogły z nich „wylecieć” i dać początek nowym drzewom. 

 

Światowy Dzień Poczty i pisania listów

9 października obchodziliśmy Światowy Dzień Poczty, Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. W tym dniu przedszkolaki otrzymały list od Pani Jesieni, która pochwaliła je w nim za chęć i zapał do nauki oraz zaprosiła do dalszej zabawy podczas zajęć. Potem dzieci odbyły z wychowawczyniami krótką pogadankę na temat pisania listów, a po rozmowie obejrzały prezentację na temat pracy poczty oraz listonosza. Dzięki niej dowiedziały się, jak wygląda strój listonosza, jak prawidłowo zaadresować list i co możemy wysyłać. Przedszkolaki oglądały kolorowe pocztówki i znaczki, a następnie wysłuchały bajki pt. „Droga listu od nadawcy do odbiorcy” i piosenki pt. „Pan listonosz”. Podczas zabawy ruchowej „Idzie listonosz” mogły wcielić się w pracowników poczty. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały listonosza. Ich prace zdobiły przedszkolny korytarz.

Zachęcamy wszystkich do pisania listów – odchodzącą w zapomnienie formę przekazywania informacji, życzeń, i pozdrowień. Kilka miłych słów, koperta i znaczek pocztowy… Tak niewiele trzeba, by wywołać uśmiech na twarzy drugiej osoby.

 

Światowy Dzień Mycia Rąk

W 2008 roku UNICEF zainicjował obchody Światowego Dnia Mycia Rąk, by poprzez akcję edukacyjną zwrócić uwagę na ogólnoświatowy problem brudnych dłoni.

W czwartek 15 października w oddziałach przedszkolnych obchodziliśmy to święto, aby uświadomić dzieci, jak ważna jest odpowiednia higiena rąk. Przedszkolaki oglądały prezentację multimedialną przygotowaną przez swoje wychowawczynie, dzięki której przypomniały sobie zasady i sposoby mycia dłoni, jakich uczyły się na początku roku szkolnego. Wspólnie bawiły się przy wierszu: „Higiena”, naśladując wypowiadane ruchy, nauczyły się piosenki pt. „Moda na czyste rączki” oraz uczestniczyły w eksperymencie: „Czy bakterie boją się mydła?”.  Na zakończenie zajęć dzieci pokolorowały rysunki czystych rączek.

 

Dzień Papieża Jana Pawła II

16 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieża Jana Pawła II. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa akademia, która była przygotowana na tę okazję została przeniesiona na inny, dogodny termin. Nasze przedszkolaki mimo odwołanego apelu świętowały ten piękny dzień. Na początku wysłuchały nadawanych przez radiowęzeł informacji na temat Dnia Papieskiego oraz „Barki” w wykonaniu swoich starszych kolegów i koleżanek, włączając się w śpiew tej ukochanej przez „Naszego Papieża” pieśni oazowej. Następnie wykonały flagi papieskie, obejrzały zdjęcia związane z postacią Ojca Świętego Jana Pawła II i  zaśpiewały hymn obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły pt. „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Na zakończenie zajęć wspólnie z wychowawczyniami przedszkolaki przeniosły flagi papieskie oraz „papierowy tort” na przedszkolny korytarz, aby inni mogli podziwiać ich dzieło. Tort to jedna z inicjatyw w ramach akcji „Dar na 100”, w której nasza szkoła bierze udział. Wykonały go dzieci z oddziałów przedszkolnych z wychowawczyniami oraz z pomocą uczniów z klasy 3, którzy uczęszczają na zajęcia kreatywne. Na torcie znajduje się 100 świeczek, jak przystało na 100.urodziny, bowiem przez cały 2020 rok świętujemy 100-lecie urodzin Jana Pawła II – naszego Wielkiego Świętego Polaka.

Sadzenie cebulek

W dniu 23 października, w ramach akcji „Pola Nadziei”, w naszym ogrodzie zasadziliśmy cebulki żonkili, które na wiosnę upiększą szkolną rabatkę. W tym roku szkolnym podjęły się tego zadania dzieci z oddziałów przedszkolnych.


Menu

E-Dziennik

KLIKNIJ TU ABY SIĘ ZALOGOWAĆ

Logujesz się pierwszy raz lub nie możesz się zalogować,
ZOBACZ INSTRUKCJE

Pomocna Dłoń

Opisz swój problem. Postaramy się pomóc Ci jak najszybciej. Dyskrecja zapewniona!
Wystarczy że KLIKNIESZ TUTAJ

maj 2023
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Ilość odwiedzin

1272716

Statystyka

DARMOWE LICZNIKI

Accessibility Toolbar